Opony letnie a zimowe

czyli ekonomiczny aspekty wiosennej wymiany kół na opony letnie.

Nie trzeba być kierowcą aby zrozumieć, że opona letnia stanowi zagrożenie w warunkach zimowych. Ucierpieć może nie tylko kierowca poruszający się na letnich oponach w trakcie trudnych warunków w okresie zimy (śnieg, gołoledź, oblodzenie, śliska nawierzchnia, lód), również pasażerowie oraz osoby trzecie (poruszający się innymi pojazdami, piesi).

Zatem dlaczego nie jeździć przez cały rok na oponach zimowych? Ktoś kto jest jedynie pasażerem lub nie był posiadaczem samochodu może pomyśleć, że to całkiem logiczne rozwiązanie. Właściwościowi opony zimowej zapewnią nam większą stabilność pojazdu na ośnieżonej i śliskiej nawierzchni. W lecie zaś poradzą sobie z suchym asfaltem. Tak może myśleć ten kto nigdy nie miał prawo jazdy. 

Kto posiada dowód rejestracyjny w swoim portfelu ten doskonale zdaje sobie sprawę, że jazda na zimowych oponach w lecie nie jest dobra z kilku względów.

Przede wszystkim materiał opony zimowej na rozgrzanym asfalcie w lecie zużywa się zdecydowanie szybciej.

Charakterystyka bieżnika w oponie zimowej sprawia, że auto ma mniejszą przyczepność, a co za tym idzie jego tor jazdy jest mniej stabilny.

Słabsza przyczepność skutkuje większym zużyciem paliwa i części zamiennych.

Wnioski? Nawet jeżeli jeździcie rozważnie, to chcąc nie chcąc odczujecie po grubości portfela, że jazda na oponach zimowych w lecie nie jest ekonomiczna. Wzrost kosztów za paliwo i w ostateczności konieczność zakupu nowego kompletu opon na kolejną zimę. 

Korzystanie z opon zimowych w lecie mija się z celem ich przeznaczenia. Warto ponieść więc inwestycje w drugi komplet opon letnich i w cieplejszych porach roku poruszać się na kołach wyposażonych właśnie w taki komplet kół.

Jeszcze jedno „ale”, czyli opony uniwersalne, wielosezonowe.

Kupować? Cóż, odpowiedź znajdziecie powyższej.

Mówi się, że co jest do wszystkiego w zasadzie jest do niczego.

Jako serwis pragniemy doradzić Państwu i przekonać do pewnych sprawdzonych praktyk. Opona uniwersalna, całoroczna, której zadaniem jest spełnienie charakterystyki opony letniej i zimowej, w szerszej perspektywie nie spełnia swojego zadania. Równie dobrze można pozostać na oponach zimowych, a efekt będzie ten sam. Z tą jednak różnicą, że w zimie spadnie poziom bezpieczeństwa. 

Co zrobić z oponami zimowymi w lecie?

Brak miejsca na przechowanie opon? W naszym warsztat wulkanizatorski zapewnia Państwu możliwość przechowania opon i kół na czas wymiany ich na drugi komplet. 

O usługę zapytaj w trakcie wymiany opon

Zapraszamy do nas. 

Umów się na wizytę już dziś. 

Wymiana opon w Katowicach.